AYT (ALAN YETERLİLİK TESTİ)

AYT (Alan Yeterlilik Testi), YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) 2. oturum alan yeterlilik sınavıdır. Sınav süresi 180 dakikadır. AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilmektedir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplamalıdır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen öğrencier, sınav'da tüm testleri cevaplayabilirler. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA için sınav/yerleştirme puanları hesaplanmaz. TYT puanı 150’ ve üzeri olan adaylardan AYT’ye giren ve cevaplamış oldukları testlere bağlı olarak 180 ve üzeri puan alanların ilgili yerleştirme puanları hesaplanır.

            AYT hakkında bilgi verdikten sonra, bu süreçte nasıl bir yol izlenmeli, başarıya ulaşmayı hedeflediğimiz ve meslek edinmeye yönelik atacağımız adımlardan ikincisi olan AYT sınavında destek ararken neleri kriter yapmamız gerektiği ve profesyonel bir yardım beklentisi ile başvurduğumuz dershanelerden almamız gereken dönütlerin neler olmasıyla ilgili bilgi vereceğiz.

Alan Yeterlilik Sınavı esasında daha çok bilgiye dayanan öğrencinin eğitim hayatı sürecinde gerek okul gerekse ek destek olarak gittiği dershane, etüt merkezi, kurs..vb. kurumlardan almış olduğu bilgiyi verimli olarak, geliştirdiği düşünme kabiliyeti, bilgiyi doğru yerde ve doğru şekilde kullanabildiğini kanıtlamasının, beklendiği bir sınavdır. Bu aşamaya gelene kadar çoğu aday pek çok eksiğinin farkında olmuyor, olsa dahi bu eksiğini kapatabilecek yardımı ek destek olması amacıyla gittiği kurumda bulamıyor. Elbette ki her öğrenci eksiğini fark edemiyor bu noktada önemli olan kısım, öğretmenin bunu fark edebilecek iletişimi öğrenci ile kurmuş olmasıdır. Öğretmen eğitim sürecinde bunu gün yüzüne çıkaracak tecrübe birikimi ile sorunun giderilmesine ön ayak olmalıdır. Bunun için öğrenci ve öğretmen iletişiminin en üst seviyede tutulabileceği ortamı hazırlayan Prestij ATA eğitim kurumları gibi bir sınıf ortamı oluşturulmalı ve bu ortam dahilinde öğrenciye en yüksek faydayı sağlayabilecek Prestij ATA bünyesinde çalışan tecrübe ve deneyimleri ile öğrencilere bu süreçte yol gösterici rol oynayan öğretmenlerimiz ön planda tutulmalıdır. Sınava hazırlanma sürecinde unutmamalıyız ki adını tarihe altın harflerle kazıyan birçok büyük insanın hayatında zorluklar, sıkıntılar, başarısızlıklar vardır. Normal insanlar başına geldiğinde, her şey “bitti, buraya kadarmış” diye düşünecekken, bu insanları ön plana çıkartan herkesin vazgeçtiği anda “ ben tekrar deneyeceğim” diyebilmeleridir. Bizler de bu süreçte anlamakta zorluk çektiğimiz konular ve yükselmek bilmeyen netler ile ümitsizliğe kapılmamalı yapılabilecek en iyi şeyi yapıp bizi bu ümitsizlik çukurundan çıkaracak desteği aramalıyız. Bu konuda öğrenciyi düştüğü ümitsizlik çukurundan çıkarmayı misyonu hale getirmiş, Prestij ATA eğitim kurumu ve öğrenciyi başarıya taşıma konusunda hevesle görevini yapan çözüme yönelik eyleme geçen Prestij ATA’ nın değerli öğretmenlerine de değinerek, aramakta olduğumuz doğru desteği sağlayıcı eğitim kurumlarında seçici olmalıyız. Kendisine inanmayan, güvenmeyen ve bunun içinde öğretmenlerinden, ailesinden ve çevresinden destek alamayan öğrenci yanlış yöntemler ile zamanını tüketerek potansiyelini tahrip etmeye başlar.

Başarısızlık, ümitsizlik bulaşıcıdır. Eğer olumlu örnekleri görürsek başarıyı yakalarız. Ve bize pek çok olumlu örnek gösterebilecek Prestij ATA eğitim kurumlarında motivasyonunu yitirmeyen başarıyı hedefleyen insanların ortak alan içerisinden birbirini etkilediğini görmek ve bunu fark etmek mümkün. Zihniniz nereye kadar bakabiliyorsa, beyniniz sizi ne kadar ileri götürebiliyorsa bilin ki oraya kadar görebilirsiniz. Gittiğiniz yolu gözden kaçırmıyorsanız merak etmeyin varacağınız yeri görürsünüz. Sınav stresi yaşayanların en büyük nedeni, gittiği yolu kaybetmeleridir. Prestij ATA dershanesi size bu yolu kaybetmemenizi ve bu yolda kaybolmamanızı amaç edinmiş bir eğitim kurumudur. Başarısız öğrenci, yapamayan, edemeyen değil; yapamayacağını, başaramayacağını sanandır. Bu inanca kapılmayın attığınız her adıma çelme takmak isteyen organizasyonlara, sistemlere ve etkenlere karşı tercihlerinizi iyi yapın. Eğitim hayatınızda başarılar.