Dershane, öğrencinin ders çalışmasında, sınav sürecinde, öğrenciye düzen, disiplin ve program sağlar. Öğrenci kendini yönetemiyorsa, bir başka kişi tarafından yönetilmek istiyorsa bu süreçte güvenilir, iyi ve kendisinin verim alabileceği bir kurumdan destek sağlamalıdır.

Birçoğumuz dershanenin gerekli, birçoğumuz da gereksiz olduğu görüşündedir. Dershane öğrenci için olmazsa olmazlar listesinin başında yer almaktadır. Çünkü öğrencilerimiz tek başına test tekniklerini öğrenememekte, pratiklik kazanamamaktadır. Peki dershane seçimi nasıl olmalıdır? İyi bir dershane nasıl seçilir? Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konu, dershanenin öğrenciye ne olanaklar sunduğudur. Dershane seçimi yapılırken dershanenin isminden çok kaliteli eğitim verebilip veremediğidir.

         Öğretim kadrosunun alan uzmanı olması da öncelikli kriterlerdendir. Öğretmenlerin mesleğini ve öğrencilerini seven, öğrencilerin farklı öğrenme yollarının olduğunu dikkate alarak çeşitli yöntem ve tekniklerini uygulayabilen karakterde olması önemlidir.

          Öğrencinizi doğru yönlendirecek bir rehberlik servisinin olup olmadığı önemli bir detaydır. Rehber öğretmen; öğrenciye yol arkadaşı olabilen, öğrencinin dilinden anlayan, aile ve öğrenci arasında köprü kurabilen, organize edebilecek bir yapıdadır. Velilerin yetersiz kaldığı noktada, uzman bir dokunuş önemlidir. Sürecin son dakikasına kadar öğrenciyi ayakta tutan, motive eden ve psikolojik olarak destekleyen rehber öğretmendir. Bu nedenle dershanede en önemlisi yoğunlaştırılmış rehberlik hizmetidir.

           Dershane seçiminde başarısı kanıtlanmış, eğitim değerleri yüksek dershaneler tercih edilmelidir.  Her sene kadro değiştiren dershanelerin güven düzeyi düşüktür.  Yerleşik kadrolarının varlığı sorgulanmalıdır.

 

        Fiziki koşullar elverişli olmalı, sınıfların ferah ve çok kalabalık olmamasına dikkat edilmelidir. Birçok dershane ekonomik kaygılarla sınıfları tıklım tıklım doldurabilir. Sınıf mevcudunun fazlalığı öğrenmeyi olumsuz etkileyebilir. Bunun yanı sıra sınıflar seviyeye göre oluşturulmalıdır.

         Öğrenci istediği zaman birebir ve etüt olanağı bulabilmelidir. Ders saatlerinin öğrenci seviyesine göre düzenlenmesi ve gerekli görüldüğünde ek ders imkânlarının sağlanması gerekmektedir.

          Dershanelerin konu anlatımlı kitap, test, cep kitapçığı gibi öğrencinin eğitimine destek sağlayacak dokümanları sağlaması gerekir. Öğrencilere düzenli olarak deneme sınavları yapılmalıdır. Çünkü yapılan bu deneme sınavları öğrencinin karnesi niteliğindedir. Öğrenci bu karneye göre çalışmasında bir yol izler.

            Öğrenciler çok fazla yayın analiz etmesi gerekir. Örneğin; annenizin yaptığı bir yemeği zevkle yersiniz fakat o yemeği başka bir yerde tattığınızda yemekten zevk almazsınız. Çünkü annenizin yaptığı yemeği siz defalarca tatmışsınız ve bu yemek artık sizin için bir alışkanlık haline gelmiştir. Oysaki başka bir yerde tattığınız yemekten zevk almamanızın nedeni, orada ilk defa tadıyor olmanızdır. İşte farklı bir kurumun yayınını analiz etmek de buna benzer. Fakat birçok farklı yayınla karşılaşmak, farklı soru çözümlemeleri yapmak bu hususta önemlidir. Sınavda farklı soru analizleriyle karşılaşmak sizi zorlayacağı için öncesinde önlemleri almak gerekir.

          Eskiden bilgiye ulaşmak çok zordu. Şimdi bilgi var fakat dış etkenler bizi engelliyor. Bu nedenle öğrencinin çalışmasını desteklemesi ve dış etkenlere bağlı kalmaması nedeniyle dershanelerde öğrencilerin ders dışında çalışmaları için bir kütüphanenin olması önemlidir. Öğrenci dersi bittiğinde ya da bir başka dersi beklerken kütüphanede çalışmasını tamamlar.

          Sınava hazırlanan bir öğrencinin psikolojisi çok daha ağırdır. Bir takım düşünün. Öğrenci bu takımda bir ayak, anne baba bir ayak, başka bir ayak ise öğretmen ve dershanedir.  Bu takım içerisinde iletişim bağı güçlü olmalı ve dershane her süreçte veliye bilgilendirme yapmalıdır.

          En nihayetinde doğru tercihler, sağlam bir üniversitenin kapılarını aralayacaktır.