SINAV DÖNEMİNDE MOTİVASYONU YÜKSEK

TUTMANIN YOLLARI

       Sınava hazırlanan öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutacak birinci etken belirlenecek hedeftir. Başarı demek öncelikle hayal kurmak demek, istemek demektir. Hayali olmayan, hayal kurmak istemeyen öğrenci; başarılı olmayacağı kesindir. Öğrencinin; öncelikle ne istediğini, nerede olmayı hayal ettiğini belirlemek için kendisini tanıma anlamında ne istediğini nelerden mutlu olduğunu öğrenmeli, daha sonra ise kendisi adına uygulanacak etkili bir plan ve programla birlikte kendisiyle hedef belirlemekle bu başarı sağlanmış olur. Prestij ATA’nın farkı burada ortaya çıkmaktadır. Prestij ATA öğrencisini iyi analiz eder ve onun ulaşabileceği en iyi hedefleri ortaya koyar. Belirlenen hedeflere ulaşabilmek adına en doğru yol haritasını çizer. Tabi ki de hedef koyup yol haritası çizmeyle işler sonuçlanmıyor. Önemli olan çizilmiş olan yol haritasının takibi ve rotadan şaşmamasını sağlamak. Bunlar da Prestij ATA’nın deneyimli rehberlik sisteminin en öncelikli görevidir.

Motivasyon demek aynı seviyedeki öğrencileri bir araya getirmeyle olur. Öğrencimizin biri sanat dalında uzmanlaşmak isterken diğeri fen bilimlerinde ilerlemek isterse bunları bir araya getirmek olumsuz sonuçlanabilir. Önemli olan yarışın içerisindeki arkadaşlarını birbirinin motivasyonunu artıracak şekilde organize edip aynı seviyedeki arkadaşları bir araya getirmeyle olur. Motivasyonu düştüğünde görecek ki yarışı bırakmayla olmuyor. Sınıf arkadaşları olabildiğince koşuyor. Tekrardan o rüzgâra ayak uydurup koşmaya başlayacaktır.

Prestij ATA Butik Kurs, öğrencilerin motivasyonunu yükseltmekte önemli rol oynar. Rehberlik sistemi sayesinde bu yolda yalnız olmadığının bilincindedir. Sadece hedef koymak, program yapmak, ödev vermek motivasyonu artırmaya yeterli olmayabilir. Bunun için sosyal aktiviteler, kültürel geziler ve üniversite gezileri öğrencilerin motivasyonunu artırmada kullanılacak yöntemlerin başında gelir.  

          Prestij ATA Eğitim Kurumunun yapmış olduğu analizler sayesinde öğrenci doğru soru kaynağına yönlendirilir. Bu yönlendirmeler sayesinde öğrenci ne kolay soru çözüp vaktini boşa harcar ne de zor soru üzerinde uğraşıp vakit israfında bulunarak dersten ve yarıştan kopar. Yapılan analizler sonucunda seviyesi tam ve doğru şekilde belirlenir ve doğru kaynaktan sorular çözülerek çıtasının yukarı çıkması sağlanır. Bu yüzden sınava yönelik kaliteli ve doğru kaynaklardan konu çalışmak ve soru çözmek önemlidir.

          Rekabet çoğu zaman olumsuz anlamlar yüklenen bir kavramdır. Ancak sınıf içerisinde rekabeti sağlamak her zaman kötü bir şey değildir ve bazı durumlarda rekabet, öğrenciye daha fazla çabalama ve diğerlerini geçme çabasını sağlayacaktır. Sınıf içi rekabet ve kurum içi rekabet gerçekten önemlidir. Oluşacak bu rekabet sayesinde öğrenciler devamlı zinde olurlar ve her zaman daha iyisini yapmak için ellerinden gelenin daha iyisini yapmaya çalışırlar. Yapılan Türkiye geneli denemelerin asıl sebebi budur. Ne kadar çok öğrenci arasında “Ben neredeyim, konu eksiklerim nelerdir?” bunları analiz etmek için Türkiye geneli denemeler yapılır. Bu denemeler sonunda görülecektir ki Prestij ATA öğrencileri her deneme sınavı sonrasında çıtasını biraz daha yukarıya taşıyacaktır.

          Biz yetişkinler bile hayatta birçok stres yaşarken öğrencilerimizin hayatlarını şekillendirecek sınavları düşünürken ve onları kazanmak için çaba sarf ederken strese girmemeleri düşünülemez. Prestij ATA, sınav heyecanını yenmesi ve yeteri kadar özgüvene sahip olması adına tecrübeli ve özverili rehberlik sisteminden faydalanır.  Bu rehberlik sistemi sayesinde öğrencilerimiz Prestij ATA’ da sınavlara hazırlık sürecine dâhil olduklarında, içerisinde bulunduğu sınav stresini uygulamış olduğu metotlarla yenmiş olurlar.

          Prestij ATA her zaman başarıyı ödüllendiren bir kurum olmuştur. Ödül de motivasyonu artırma aracı olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Yapılan denemelerde derece yapan öğrencilere mutlu olacakları hediyeler verilir. Başarının her zaman mutluluk getireceğini anlatarak önündeki sınavlardan yapacakları güzel dereceler sonrasında hayatın onlara daha güzel hediyeler vereceği imajını oluşturularak öğrencinin her zaman daha iyi yapması temin edilir.