Öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutacak birinci etken koyulacak hedeftir. Bir öğrenci koyduğu hedefe ulaşabilmek için var olan tüm gücüyle çalışır. Koyduğu hedefi tutturabilmek için tüm yolları dener. Başarı bu tüm yolların denenmesi ile gelir. Hedefsiz öğrenci rotasız gemiye benzer. Bu şekilde başarının gelmesi imkânsızdır. O yüzden öğrenirken ilk yapması gereken bir hedef koymaktır. Koyulan hedefe ulaşamasa bile ona yakın bir yere ulaşır öğrenci. Bu kimilerine göre başarısızlık sayılsa da yine de hiç hedef koymadan ulaşılabilecek bir başarı değildir. Hedef koymak motivasyon haricinde öğrencinin ufkunun gelişmesi konusunda da önemlidir. Bir öğrenci yola bir hedefle başlarsa o hedefe ulaşana kadar geçen sürede çalışma erdemini de öğrenir.

        Dershaneler de öğrencilerin motivasyonunu yükseltmekte önemli rol oynar. Direksiyonu hocalarla beraber tutan öğrenci, bu yolda yalnız olmadığının bilincindedir. Hatalı bir çalışma programı ya da çalışmama durumlarında hocaları öğrenciye yardımcı olmaktadır. Bu sayede öğrenci kayıpsız bir şekilde yoluna devam etmektedir. Dershanenin olmadığı durumda ise öğrenci çoğu zaman hatasını görememekte, kaybolup gitmektedir. Dershanede çalışma ortamında olduğunda öğrencinin hırsı kamçılanır.

        Doğru kaynaktan soru çözmenin de öğrencilerin motivasyonuna katkısı büyüktür. Bir öğrenci ne kadar çok sınava yönelik çalışırsa o kadar çok motive olur. Bu yüzden sınava yönelik kaliteli ve doğru kaynaklardan konu çalışmak ve soru çözmek önemlidir.

        Rekabet çoğu zaman olumsuz anlamlar yüklenen bir kavramdır. Ancak sınıf içerisinde rekabeti sağlamak her zaman kötü bir şey değildir ve bazı durumlarda rekabet, öğrenciye daha fazla çabalama ve diğerlerini geçme çabasını sağlayacaktır.

        Bir kimseyi cesaretlendirmek ve yüreklendirmek kadar basit ve etkili bir motivasyon şekli yoktur. Biz yetişkinler bile daha çok tanınmak ve övgü almak için can atarız. Hiç kuşkusuz öğrencilerin de istisnasız hepsi bundan hoşlanmaktadır. Öğretmenler, topluluk içerisinde öğrencileri ödüllendirerek, iyi yapmış oldukları bir iş dolayısıyla methederek ve örnek gösterilebilecek çabalarını ve gayretlerini diğer öğrencilerle paylaşarak onlara müthiş bir motivasyon sağlayabilir.