Öğrenmede iyi sonuç almanın yolu sadece çok çalışmaktan değil; aynı zamanda verimli, planlı ve etkin çalışmaktan geçmektedir. Öncelikle kendinize bir hedef belirlemelisiniz.  Sınav sürecinde planlı ve programlı olunmalı, günlük olacak şekilde çalışmayı alışkanlık edinmelisiniz.

 • En önemli çalışma günlük tekrardır. Günlük tekrar,  öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesini ve uzun hafızaya atılmasını sağlar.  Yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi o gün içerisinde tekrarını yapmazsanız bilginin yarısını unutursunuz. 
 • Öğrenciler bedensel,  zihinsel,  duygusal yapıları,  ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır.
 • Zihninizde neyi tekrar ederseniz,  kendinizi de ona yönlendirirsiniz.  ‘Ben başaracağım’ demeli ve buna inanmalısınız. Başarmak uzak ve zor değildir; yeter ki siz bu süreçte azimli ve kararlı olun. 
 • Zaman çok değerli bir kavramdır. Nasıl olsa sınava daha çok var diyerek çalışmalarımızı erteleriz. Sınav günü yaklaşınca kocaman bir boşlukta buluruz kendimizi. Bu boşluk içerisinde kaybolmak yerine, sınav sürecinde kendinize kısıtlamalar oluşturmalısınız.  Tabi ki özgürlüğünüzü tamamen kısıtlamayın ama vaktinizi boşa harcadığınız, sizi ders çalışmaktan alıkoyan durumlardan uzak durmalısınız.  
 • Teknolojik aletlere gereksinim duyabilirsiniz.  Fakat bu isteğinizi bastırmak da sizin elinizde. Teknoloji sizi kendinize çekecek, belki ayrılamayacaksınız bu nedenle teknoloji sizin hayatınızı kurtarmayacak. 
 • Çalışma planında her derse belirli bir süre ayrılmalıdır. En verimli çalışma aralıklı çalışmadır.  Ara vermeden uzun süre çalışmak, verimsiz bir çalışmadır. Zihnin yorulmasına ve dikkatin dağılmasına yol açar. İyi dinlenme iyi bir çalışmayı getirir.
 • Birbirine benzeyen iki ders üst üste çalışılmamalıdır. Örneğin; sözel bir ders çalıştıktan sonra çalışmaya sözel bir dersle devam edilmemelidir. 
 • Not alarak çalışılmalıdır. Not almak zihnin dağılmasını önler ve daha iyi odaklanmanızı sağlar. Konu çalıştığınız zaman soru bankası ile eş zamanlı olan konuların sorularını çözüp ilerlemelisiniz. Sürekli konu çalışmayın.  Tekrar edilen konunun peşinden hemen soru çözülmelidir. İlk testlerde elbet zorluk çekilebilir fakat o konuya ait notlarınızı ilk testlerde yardımcı olarak kullanabilirsiniz. 
 • Ne kadar çok soru çözerseniz konuyu o kadar çok zihninizde netleştirirsiniz ve bilginizi kullanılabilir hâle getirirsiniz.
 • Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir.  Çalışma yerinde ışık, ısı gibi fiziksel sorunlar çözümlenmiş olmalıdır.  Yatakta, koltukta uzanarak çalışmak, dikkatin toplanmasını zorlaştıracak, öğrencinin çalışması için daha çok zaman yitirmesine neden olacaktır.
 • Ailenin de çocuklardan beklentisi, onların ‘derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları’  yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni,  ‘yeterince çalışmamak’  olarak görülmekte ve öğrenciden sürekli daha çok çalışması istenmektedir. Oysa gerekli olan  ‘bilinçsizce çok çalışmak’  değil; verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır. Prestij Ata Dershanesi bu konuda öğrencilerinin yanında olmakta profesyonel rehberlik hizmeti sayesinde öğrencilerinin sınava hazırlık dönemini incelemekte, daha henüz her şeyin başında etkin ve bilinçli çalışma sistemi sayesinde öğrencilerinin başarısını artırmaktadır.