TYT (TEMEL YETERLİLİK TESTİ)

ÖSYM tarafından hazırlanan üniversiteye geçiş aşamasında uygulanan YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testidir. Sınav içeriği; Türkçe testi, sosyal bilimler testi, temel matematik testi ve fen bilimleri testi olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır ve sınav 135 dakika sürmektedir. TYT puanı 150’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı hesaplanmamaktadır.

TYT sınavına hazırlandığımız süreçte her öğrencinin yararına olacak öncelikli yapılması gereken nokta hedef belirlemek ve bu hedefe kararlılıkla gidecek motivasyonu oluşturmaktır. Elbette ki, hedef oluşturduğumuz anda bu sürecin kolaylaşmasını sağlayacağız çünkü vermiş olduğumuz en kötü karar bile kararsızlıktan iyi olacaktır. Ancak yapmamız gerekenlerinde bununla sınırlı olmadığını bilmeliyiz. Bu sürecin gidilmesi gereken bir yol olduğunu fark etmeli ve yolda kalmamak adına yanımıza alacağımız yardımcı materyaller ve yol arkadaşları konusunda hassas olmalıyız. Öncelikle yardımcı materyallerden kastımız sınava Prestij ATA eğitim kurumu ile birlikte, uygun kaynaklar ve en önemlisi bilgiyi temin edeceğimiz Prestij ATA’nın tecrübeli öğretmenlerimizdir. Önemli olan bu süreçte her zaman yanımızda olacak olan ve bizler için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacak gerektiğinde rehberlik edecek gerektiğinde bizlerin doğru kaynağa ulaşmamızı sağlayacak ve bu işin temelini oluşturan öğretmenlerimize ulaşmamızı sağlayacak uygun bir dershane bulmaktır. Doğru adresin ismi Prestij ATA eğitim kurumlarıdır. Doğru dershane seçimi bu süreçte sizi rakiplerinizden bir adım öne atar ve aynı zamanda psikolojik açıdan daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Bu konuda Althea Gibson “ Neyi başarırsanız başarın, size yardım eden biri mutlaka vardır.” diyerek aslında ulaşmak istediğimiz başarıda bize yardımcı olacak doğru desteğe ulaşmamızın önemini vurgulamıştır. Bu hususta dershane seçiminde de dikkat etmeli ve seçimlerimizi oluşturmuş olduğumuz kriterler doğrultusunda yapmalıyız. Dershane sizin başarınızı elde etme noktasında, başarınıza başarı katma noktasında gayret sarf edecek bir kurumdur. Biz dershanede bu süreci tecrübe eden ve bilgilerini bize aktaracak bir yol gösterici ararız. Sayısı yirmiden fazla olan öğrencileri bir sınıfta toplamak ve öğretmen ile iletişimi bu noktada zorlaştıran bir eğitim ile bu hedefe ulaşmamız mümkündür elbette, ancak ekstra çaba sarf etmek ile fakat bununda zamanımızdan çaldığını bilmeliyiz. Zaman, bu süreçte nabzını tutmamız gereken kriterlerden biridir ki bunu verimli kullanabilmeyi hem öğrenebilmeli hem de zamanımızı yönetme konusunda dershaneden de aynı desteği görebilmeliyiz.

Zamanı doğru yönetememek beraberinde kaygıyı da getirecektir. Kaygı ise ardından başarılı olamama korkusunu taşıyacaktır size. Bu yalnızca sınavda başarısız olma korkusu değil toplumda küçük düşme korkusu, yanlış anlaşılma korkusu ve özgüveni zedeleyici bir takım sizi olumsuz etkileyen durumlara kadar uzanacaktır. Pekâlâ, buraya kadar başımıza gelebilecek olası durumlar ve sonuçlarına değinmişken şimdi nelere dikkat etmemiz gerektiği hususuna değinelim. Eğitim için seçmiş olduğunuz kurumda sınıftaki öğrenci sayılarının belli bir değer üzerine çıkmaması bizim için önceliktir. Bu durum öğretmenden yüksek verimi alabilmenizi sağlayacak bir ölçüttür. Ancak hem bu kalitede bir kuruma ulaşabilmek hem de karşınıza çıkabilecek fiyatlardan endişe ediyor olmanız muhtemel. Bu tip kurumları kendiniz araştırmalı her yönden ihtiyacınıza yanıt verecek bir kurum belirlemelisiniz. Konumu Yenimahalle içerisinde olan Prestij ATA dershanesi gerek vermiş olduğu eğitim gerekse öğrencilerine sunmuş olduğu imkânları ile vadettiklerinin uyuşması açısından bahsetmiş olduğumuz kriterlerde olduğunu belirtelim.  Bu sürecin kontrolünü elden bırakmamanız ve hazırlanırken iyi bir plan program oluşturmanız bunu oluştururken dershaneden profesyonel bir yardım alma imkânınız var ise de almanızı tavsiye eder. Eğitim hayatınızda başarılar dilerim.